NOVOSTI
Svečano lansiranje Nacionalne karte morskih staništa
Svečano lansiranje Nacionalne karte morskih staništa, održalo se u srijedu 3. siječnja 2024. godine s početkom u 11 sati, u prostorijama Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Šetalište I. Meštrovića 63, 21400 Split. Ovaj događaj ne samo da označava završetak jednog od najambicioznijih i najkompleksnijih projekata kartiranja morskih staništa, već i početak nove ere u zaštiti i očuvanju Jadranskog mora, jednog od najdragocjenijih gospodarskih i prirodnih resursa Republike Hrvatske.
Događaj je okupio znanstvenike i stručnjake koji su radili na ovom ambicioznom projektu, tvrtke partnere te predstavnike Ministarstva gospodarstva i održivog razvoj (MINGOR) Republike Hrvatske (RH). Program u 11:00 sati započeo je uvodnim riječima ravnateljice Instituta za oceanografiju i ribarstvo (IOR) dr. sc. Živane Ninčević Gladan te dr. sc. Aljoše Duplića, ravnatelja Zavoda za zaštitu okoliša i prirode u MINGOR-u, dok je projektne rezultate predstavio dr. sc. Nedo Vrgoč s IOR-a.
Projekt „Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom” provelo je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u periodu od 2018. do 2023. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 11,9 mil EUR, a proveden je u sklopu programskog razdoblja 2014.- 2020. kroz Operativni program konkurentnost i kohezija uz EU sufinanciranje u udjelu od 85 %.
Cilj projekta bio je povećanje znanja i dostupnosti podataka o bioraznolikosti kao temelja za učinkovitu zaštitu ekosustava Jadrana, ali i održivost korištenja prirodnih dobara. Naime, detaljna karta morskih staništa za 51 % Jadrana daje ključne polazne podatke za pametno, održivo korištenje morskih resursa, integralno morsko prostorno planiranje, održive ribarstvo i turizam, odnosno za planiranje održivog gospodarskog razvoja morskih i priobalnih područja.
Samo kartiranje proveo je hrvatski konzorcij, pa je ovaj projekt imao dodanu vrijednost i za hrvatsku znanost i znanstvenike uključene u njegovu provedbu. Uz to očekujemo u narednom razdoblju objavu većeg broja znanstvenih radova temeljenih na podacima prikupljenim kroz ovaj projekt.
Nacionalna karta morskih staništa, plod je neumornog rada više od 200 stručnjaka i 20.000 radnih sati istraživanja u sklopu ovog jedinstvenog projekta. Korištenjem inovativnih metoda, poput daljinskih istraživanja (satelitski i aero snimci), akustičkih tehnologija, podvodnih foto i video istraživanja, ronjenja, korištenja autonomnih ronilica, uzorkovanja sedimenta, naprednog matematičkog modeliranja, te primjene suvremenih metoda obrade i analize prostornih podataka, uz korištenje neuronskih mreža i algoritama strojnog učenja, stvorena je nacionalna karta koja detaljno prikazuje raznolikost i složenost morskih i priobalnih staništa našeg Jadranskog mora.
Zbog svoje kompleksnosti, projekt izrade Nacionalne karte morskih staništa zahtijevao je multidisciplinarni pristup te je pod nadležnošću MINGOR-a okupio stručnjake i znanstvenike u području oceanografije, geologije, ekologije, napredne robotike i umjetne inteligencije iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo, tvrtke OIKON d.o.o. – Instituta za primijenjenu ekologiju, Hrvatskog geološkog instituta, Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Instituta Ruđer Bošković u suradnji s Hrvatskim hidrografskim institutom, tvrtkama ECOTECH d.o.o, SCIOM d.o.o. i DVOKUT – ECRO d.o.o.
Svaki od ovih partnera doprinio je jedinstvenim znanjem i vještinama, čineći ovaj projekt pravim primjerom uspješne suradnje u ime zaštite i očuvanja našeg Jadrana.
Prilog o projektu “Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa u obalnom moru RH” i lansiranju karte morskih staništa možete pogledati u HRT emisiji More od 14. siječnja 2024. godine (od 8:40 min).
U Dnevniku Nove TV od 16. siječnja 2024. godine prikazan je prilog o novootkrivenim strukturama na dnu Jadranskog mora kod Lastova:
https://novavideo.dnevnik.hr/product/emisije/47355-dnevnik-16-01-2024
Hrvatska ispod valova