NOVOSTI
Stručna praksa Gebreselassie Gebremedhina u sklopu RIS-Internship programa (EIT Raw Materials)
Gebreselassie Gebremedhin iz Etiopije završio je dvomjesečnu stručnu praksu tijekom travnja i svibnja 2024. godine u Hrvatskom geološkom institutu (HGI-u), pod vodstvom Nikole Gizdavca i dr. sc. Nikoline Ilijanić. Gebreselassie je student međunarodnog TIMREX programa (T-shaped Master Programme for Innovative Mineral Resource Exploration), na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (2023.-2025.), a diplomirao je geologiju na Lund Sveučilištu u Švedskoj…
Kick-off sastanak projekta AIMS
Iako je projekt službeno započeo 1. lipnja ove godine, 26. i 27. rujna održan je početni sastanak projekta AIMS u Anconi, Italija, kada su se po prvi put uživo sastali predstavnici projektnih partnera iz Italije, Slovenije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Grčke. Tijekom prvog dana sastanka, projektni partneri su se fokusirali na plan rada projekta i metodologiju koja će se koristiti u provedbi projektnih aktivnosti. Također, uz set tematskih prezentacija, partneri su raspravljali o aktivnostima upravljanja i izvještavanja koje će biti potrebne za uspješnu provedbu projekta te su se dogovorili o komunikacijskim aktivnostima…
Hrvatski geološki institut vodeći partner novog Interreg projekta LADY
Projekt akronima LADY (A cross-border approach to improve landslide risk assessment using LiDAR-based landslide inventory) jedan je od projekata koji su odobreni u prvom pozivu Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021-2027. Projekt je prijavljen u skopu programske prioritetne osi 2 – Zelena ulaganja u zaštitu okoliša i učinkovito upravljanje rizicima i specifičnog cilja 2.4 – Promicanje prilagodbe na klimatske promjene i sprječavanje rizika od katastrofa, otpornost, uzimajući u obzir pristupe temeljene na ekosustavu…
Introduction to the Ground Motion Service Seminar
We are pleased to announce the successful organization of the public seminar, “Introduction to the Ground Motion Service”, held on September 27, 2024, at the RGNF (Faculty of Mining, Geology and Petroleum Engineering). We sincerely thank the faculty for their support and for providing the venue.This seminar, led by Michele Crosetto from CNNC (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya, Barcelona, Spain), focused on the EGMS (European Ground Motion Service), which monitors land deformation across Europe using radar satellite data…
Suradnja s Geološkim zavodom Slovenije: istraživanje aktivnog Raškog preloma i stručno usavršavanje u primjeni tektonogeomorfološke metodologije
Slovensko-hrvatska suradnja u istraživanjima aktivnih rasjeda započela je nakon Petrinjskog potresa 2020. kao ispomoć u detaljnom istraživanju Petrinjsko-pokupskog rasjeda, a tijekom 2024. godine nastavila se kroz stručno usavršavanje HGI asistentice Josipe Maslač pod mentorskim vodstvom dr.sc. Petre Jamšek Rupnik, vrhunske stručnjakinje iz područja tektonske geomorfologije i potresne geologije. Kroz HRZZ-ov projekt mobilnosti Josipa je provela četiri mjeseca na Geološkom zavodu Slovenije gdje je postala/bila dio odsjeka Regionalne geologije i radne grupe koja se već duži niz godina bavi istraživanjem aktivnih rasjeda u Sloveniji. Povratno, u lipnju Petra je postala dio Zavoda za geologiju na HGI-u kroz projekt RSF-O ACTIVIST2CRO te nastavila mentoriranje tijekom provođenja preliminarnih rezultata doktorskog istraživanja…
Međunarodna konferencija o reljefnim oblicima, procesima i evoluciji morskog dna
U periodu od 30. lipnja 2024. do 3. srpnja 2024. godine održana je druga Međunarodna konferencija o reljefnim oblicima, procesima i evoluciji morskog dna (2nd International Conference on Seafloor Landforms, Processes and Evolution) na Liparima u Italiji. Konferenciju su organizirali Sveučilište u Milanu-Bicocca, Sveučilište u Kielu, Sveučilište na Malti, te Međunarodna udruga geomorfologa (IAG; radna skupina za podmorsku geomorfologiju). Na konferenciji je sudjelovalo ~100 sudionika iz cijelog svijeta…
Sudjelovanje projekta MicroDrink na radionici za uzorkovanje i analizu mikroplastike
U lipnju 2024. god. u prostorijama Sveučilišta prirodnih znanosti i znanosti o životu u Beču (BOKU) održana je radionica za mikroplastiku u organizaciji vodećeg partnera projekta Aquatic Plastic. Na radionici su sudjelovali predstavnici vodećeg partnera MicroDrink projekta sa Zavoda za hidrogeologiju i inženjersku geologiju Hrvatskog geološkog instituta…
EMODnet Geology sastanak u Finskoj
Tijekom svibnja 2024. godine održan je projektni sastanak EMODnet Geology grupe (faza 5.2) u Espoou u Finskoj. Otprilike 50 izaslanika iz 31 organizacije okupilo se kako bi razgovarali o trenutnim aktivnostima i planovima za sljedećih šest mjeseci. Ozren Hasan i Dea Brunović su bili predstavnici Hrvatskog geološkog instituta. Na sastanku je poseban naglasak stavljen na komunikaciju i diseminaciju aktivnosti i proizvoda projekta. Također se raspravljalo o obalnom pojasu, rječniku, eroziji morskog dna kao i geotehničkim podacima, što je novi podatkovni proizvod koji grupa priprema…
Druga radionica iz ciklusa edukacije o upotrebi Okvirne klasifikacije Ujedinjenih naroda za mineralne resurse (UNFC)
Dana 14. i 15. svibnja na Geološkom zavodu Slovenije (GeoZS-u) u Ljubljani održana je druga od tri radionice u okviru projekta Geološke službe za Europu (Geological service for Europe – GSEU, 2022.-2027.) i Europskog centra izvrsnosti za održivo upravljanje resursima…
Predsjednik Milanović ugostio dobitnike godišnjih nagrada za mlade znanstvenike i umjetnike
Predsjednik Republike Zoran Milanović, jučer je primio članove Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika te ovogodišnje laureate Godišnjih nagrada za mlade znanstvenike i umjetnike za izuzetna postignuća u znanstvenom i umjetničkom radu. Tijekom sastanka, laureati su predstavili predsjedniku Milanoviću svoje projekte i istraživanja za koja su nagrađeni, a razgovarali su i o njihovim planovima i ambicijama…
Godišnje izvješće 2023
Godišnje izvješće Hrvatskoga geološkog instituta za 2023. godinu izašlo je iz tiska i dostupno je na poveznici https://www.hgi-cgs.hr/godisnjaci-hgi/. Koncept izvješća nastavlja višegodišnju tradiciju, predstavljajući djelatnost u prethodnoj godini kroz tematske cjeline, uz uvodnik ravnatelja.Cjelina HGI-a: organizacija, brojke i činjenice obuhvaća podatke o organizacijskoj strukturi, zaposlenicima, proračunu, znanstvenoj infrastrukturi, zavodima HGI-a i Geološkoj službi…
Geofizičko istraživanje Kaštelanskog zaljeva i Splitskog kanala u sklopu Internog istraživačkog projekta Rivers Into MAD (RIM)
Krajem travnja 2024. godine provedeno je prvo geofizičko istraživanje u sklopu Internog istraživačkog projekta „Rivers Into MAD“ na području Kaštelanskog zaljeva i Splitskog kanala. Cilj samog projekta je utvrditi potopljene paleookoliše rijeka Jadra i Cetine koji su formirani tijekom kvartara, te odgovoriti na pitanje da li su te rijeke utjecale u Srednje Jadransku depresiju tijekom posljednjeg glacijalnog maksimuma…
Sudjelovanje projekta MicroDrink na konferencijama za vodeće partnere projekata Programa transnacionalne suradnje Dunavske regije 2021.-2027.
U travnju 2024. godine, tim projekta MicroDrink iz Zavoda za hidrogeologiju i inženjersku geologiju Hrvatskog geološkog instituta sudjelovao je na dvije konferencije održane u sklopu Programa transnacionalne suradnje Dunavske regije 2021.-2027. Prva je Provedbena radionica u sklopu 1. poziva programa Interreg Dunavske regije 2021-2027., organizirana 12. travnja u Zagrebu za sve hrvatske vodeće i projektne partnere. Druga je Seminar za vodeće partnere koji se odvijao u Beogradu od 24. do 25. travnja…
Godišnja nagrada mladim znanstvenicima i umjetnicima Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagreb
Svečana ceremonija dodjele Godišnje nagrade mladim znanstvenicima i umjetnicima Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu održana je 22. travnja 2024. godine u 18:00 sati u prostorijama Društva, smještenima u Frankopanskoj 5a. Od 1998. g. do danas ovu nagradu primilo je 278 laureata. Ove se godine na natječaj za nagradu prijavilo 49 kandidata, a odlukom recenzenata odabrano je 10 najboljih radova. Među ovogodišnjim laureatima je i Ana Selak, …
Edukacija o upotrebi Okvirne klasifikacije Ujedinjenih naroda za mineralne resurse (UNFC)
Hrvatski geološki institut (HGI) je preko projekta Geološke službe za Europu (Geological service for Europe – GSEU, 2022.-2027.) uključen u edukaciju i primjenu UNFC klasifikacije mineralnih sirovina. S obzirom da Uredba o kritičnim mineralnim sirovinama (CRM Act) stupa na snagu u idućim mjesecima , u kojoj je predviđeno izvještavanje o kritičnim mineralnim sirovinama u skladu s UNFC klasifikacijom…
EGU 2024
Od 14-19. travnja 2024. održava se još jedno tradicionalno okupljanje znanstvenika iz cijelog svijeta u Austrija Centru u Beču, pod okriljem najvećeg udruženja europskih geoznanstvenika – Europske unije geoznanstvenika (European Geoscience Union, EGU). Ove godine prijavljeno je 16.000 sudionika koji kroz postere i predavanja u hibridnom obliku prezentiraju svoja istraživanja…
Kratak osvrt na posjet OŠ Pušća i OŠ Čučerje HGI-u
Dana 1.3.2024. grupa darovitih učenika iz OŠ Pušća i Oš Čučerje u pratnji svojih učitelja geografije Valentine Benc i Franje Percele posjetila je Hrvatski geološki institut. Navedene škole sudjeluju u međunarodnom eTwinning projektu pod nazivom “Geology is all around us“, a uz to učenici iz OŠ Pušća od ove nastavne godine pohađaju i izvannastavnu aktivnost pod nazivom „Geološka skupina“…
Kick-off sastanak Microdrink projekta
Objavljene karte kritičnih mineralnih sirovina Europe
Hrvatski geološki institut je dugogodišnji član Europskih geoloških službi (Eurogeosurveys, EGS) i redovito sudjeluje u zajedničkim projektima. Trenutno sudjeluje u 5-godišnjem projektu Geološke službe za Europu (Geological service for Europe, GSEU), koji je započeo u listopadu 2022. godine.
Cilj projekta GSEU je podržati Europski zeleni plan, UN-ove ciljeve održivog razvoja i Okvir programa Obzor Europa kroz razvoj Geološke službe za Europu…
Novi INTERREG projekt MicroDrink pod vodstvom Hrvatskog geološkog instituta
Projekt MikroDrink, odobren u prvom pozivuPrograma transnacionalne suradnje Dunavske regije 2021.-2027, započeo je u siječnju 2024. godine. Predvođen Zavodom za hidrogeologiju i inženjersku geologiju Hrvatskog geološkog instituta kao vodećeg partnera, projekt će se implementirati kroz dvije i pol godine, tijekom čega će blisku suradnju ostvariti 11 projektnih i 19 pridruženih partnera iz -9 zemalja…
Republika Hrvatska postala punopravna članica EPOS ERIC-a
HGI imenovan nacionalnim koordinatorom
Sustav za promatranje europske tektonske ploče (The European Plate Observing System – EPOS https://www.epos-eu.org/epos-eric) multidisciplinarni je i distribuirani Konzorcij europskih istraživačkih infrastruktura (ERIC), kojem je dugoročni cilj omogućiti i unaprijediti integriranu uporabu podataka, podatkovnih proizvoda i opreme koji služe znanstvenoj zajednici koja se bavi proučavanjem Zemlje u Europi…
Obavijest o promjeni naziva Zavoda za mineralne sirovine u Zavod za mineralne sirovine i marinsku geologiju
Statusna promjena naziva Zavoda za mineralne sirovine od dana 23. siječnja 2024. godine, koji mijenja svoj naziv te sada djeluje pod nazivom Zavod za mineralne sirovine i marinsku geologiju vezana je za promjenu i preusmjeravanje našeg identiteta, misije i strateške vizije kako bi bolje služili istraživačima i stručnjacima, u suradnji s partnerima i drugim vanjskim subjektima. ..
Svečano lansiranje Nacionalne karte morskih staništa
Svečano lansiranje Nacionalne karte morskih staništa, održati će se u srijedu 3. siječnja 2024. godine s početkom u 11 sati, u prostorijama Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Šetalište I. Meštrovića 63, 21400 Split. Ovaj događaj ne samo da označava završetak jednog od najambicioznijih i najkompleksnijih projekata kartiranja morskih staništa, već i početak nove ere u zaštiti i očuvanju Jadranskog mora, jednog od najdragocjenijih gospodarskih i prirodnih resursa Republike Hrvatske…
Hrvatski geološki institut potpisao je programski ugovor s Ministarstvom znanosti i obrazovanja o javnom financiranju.
Ravnatelj Hrvatskog geološkog instituta dr.sc. Slobodan Miko je u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, u Zagrebu, potpisao je 28. prosinca 2023. ugovor o programskom financiranju instituta nakon više od mjesec dana pregovaranja. Programski ugovor osigurat će institutu financiranje za sljedeće četverogodišnje razdoblje kroz sredstva osnovne, razvojne i izvedbene proračunske komponente…
Proglašeni dobitnici godišnjih nagrada Hrvatskog geološkog instituta za 2022. godinu.
Povjerenstvo za nagrade i priznanja u sastavu dr.sc. Petra Bajo, dr.sc. Lidija Galović, dr.sc. Marco Pola, dr.sc. Anita Grizelj i dr.sc. Slobodan Miko, na sjednici održanoj 22.11.2023. godine, a sukladno Pravilniku o nagradama i priznanjima Hrvatskog geološkog instituta donijelo je sljedeću odluku o dodjeli godišnjih nagrada Hrvatskog geološkog instituta za 2022. godinu…
Asistentica Ivona Baniček boravila na Globe institutu Sveučilišta u Kopenhagenu u sklopu Erasmus+ stručne prakse
Od svibnja do srpnja 2023. godine asistentica Hrvatskog geološkog instituta Ivona Baniček boravila je preko Erasmus+ stručne prakse na danskom istraživačkom institutu za paleogenetiku – Globe institut Sveučilišta u Kopenhagenu gdje je izučavala metodu drevne DNK kod doc.dr.sc. Ane Prohaske. Drevna DNK (eng. ancient DNA – aDNA) predstavlja preostalu degradirajuću genetičku materiju uginulih organizama koja je još uvijek iskoristiva za rekonstrukciju i determinaciju vrsti…
Završen 7. hrvatski geološki kongres (7. HGK)
7. HGK održan je u hotelu Valamar Diamant Hotel & Residence u Poreču od 2. do 4. listopada 2023. godine. Ove je godine na 7. HGK sudjelovalo ukupno 210 sudionika. To potvrđuje da kolege geolozi vole doći na HGK, načiti nešto novo, ali i vidjeti se s kolegama iz cijele Hrvatske i inozemstva i provesti ugodna tri dana u međusobnom druženju i razmjeni iskustava….
EGU Summer School
U periodu od 21. do 28. kolovoza 2023. godine u Južnom Tirolu (Italija) održana je EGU ljetna škola pod nazivom „Structural Analysis of Crystaline Rocks“ na kojoj je sudjelovao naš asistent Zavoda za Geologiju, doktorand na HRZZ projektu GOST, Matija Vukovski. Glavni organizatori i voditelji bili su Giorgio Pennacchioni (Sveučilište Padova, Italija) i Neil Mancktelow (ETH-Zurich, Švicarska). Škola je ugostila tridesetak doktoranada i postdoktoranada brojnih europskih sveučilišta i instituta, prvenstveno švicarskih, njemačkih, francuskih, norveških i talijanskih…
Studentska praksa Erica Hadžića u HGI -u u sklopu RIS Internship programa (EIT Raw Materials)
Eric Hadžić, student diplomskog studija Geologije i Paleontologije na Geološkom odsjeku Prirodoslovno – matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, uspješno je prijavio i trenutno boravi na dvomjesečnoj praksi (srpanj/kolovoz) u Hrvatskom geološkom institutu, Zavodu za mineralne sirovine. Eric je korisnik stipendije u sklopu programa „RIS-Internship“ (2022.-2024.) koji financira EIT Raw Materials…
DAAD mobilnost
Započela je mobilnost djelatnica Hrvatskoga geološkoga instituta u sklopu DAAD projekta „Rekonstrukcija glacijalnih i holocenskih paleookoliša u istočnom dijelu Srednjojadranske depresije“. Deu Brunović i Nataliju Smrkulj ugostio je tijekom lipnja 2023. godine dr. sc. Hartmut Schulz sa Sveučilišta u Tübingenu (Geo- und Umweltforschungszentrum)…
EMODnet Geology sastanak na Farskim otocima
Djelatnici Hrvatskoga geološkog instituta su tijekom svibnja 2023. godine boravili na Farskim otocima na sastanku EMODnet (European Marine Observation and Data Network) Geology grupe. Na sastanku u gradu Tórshavn sudjelovalo je ukupno 60 delegata iz 34 različite organizacije. Cilj EMODnet projekta je prikupljanje i sistematizacija postojećih podataka o morima. ..
Geofizičko istraživanje Biogradskog jezera u Crnoj Gori
Kako bi utvrdili debljine holocenskih naslaga u Biogradskom jezeru znanstvenici Hrvatskog geološkog instituta u suradnji s kolegama iz Crne Gore (PROSPECT d.o.o.) obavili su snimanja jezerskog dna krajem travnja 2023. godine pomoću panoramskog i geološkog strukturnog parametarskog dubinomjera (INNOMAR SES 2000 Compact)…
Asistentica Ivona Baniček boravila na njemačkom institutu za geoznanost u Potsdamu (GFZ)
Od kraja ožujka do kraja travnja 2023. godine asistentica Hrvatskog geološkog instituta Ivona Baniček boravila je na njemačkom istraživačkom institutu za geoznanost (eng. German research centre for geosciences GFZ) u Potsdamu gdje je izučavala metodu analize lipidnih biomarkera kod dr.sc. Dirk Sachse i dr.sc. Oliver Rach. Lipidni biomarkeri predstavljaju molekularne „fosile“, odnosno kemijske otiske klime pohranjene u mastima fotosintetskih organizama…
Svečana dodjela Godišnjih nagrada mladim znanstvenicima i umjetnicima Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu
Dana 19. travnja 2023. godine u prostorijama Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu, svečano su dodijeljene Godišnje nagrade mladim znanstvenicima i umjetnicima…
Europska komisija predstavila prijedlog Zakona o kritičnim mineralnim sirovinama
Europska komisija predstavila je 16. ožujka 2023. prijedlog Uredbe za promicanje sigurne i održive opskrbe kritičnim mineralnim sirovinama u EU – “Europski zakon o kritičnim mineralnim sirovinama” (eng. „European Critical Raw Materials Act“)…
Laureati godišnje nagrade društva sveučilišnih nastavnika u Zagrebu
Društvo sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu proglasilo je dobitnike Godišnje nagrade mladim znanstvenicima i umjetnicima za 2022. godinu. Među deset dobitnika našla su se i imena dvojice doktoranada i dviju doktorandica financiranih u okviru Zakladinog „Projekta razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti”…
Promotivni video projekta RESPONSa
Prijava RESPONSa projekta inspirirana je hidrološki ekstremnom 2014. godinom, kada su sve tri partnerske zemlje zadesili geohazardni događaji tijekom kojih se često postavljalo pitanje “Može li lokalna zajednica sa svojim kapacitetima pravovremeno odgovoriti na ovakve izazove?”…
RESPONSa tim na svečanoj INTERREG konferenciji
U organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije u ulozi Upravljačkog tijela za programe Interreg VI-A, u suradnji s nacionalnim tijelima Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, 13. prosinca 2022. održana je svečana konferencija povodom odobrenja Interreg VI-A IPA programa 2021.-2027...
Stakeholder radionica projekta RESPONSa
Stakeholder radionica projekta RESPONSa održana je u Zagrebu, 16. studenog 2022. u organizaciji Hrvatskog geološkog instituta. Kroz set predavanja “Što smo naučili?” na primjeru klizišta u Hrvatskoj Kostajnici 2018. i nedavnih potresa u Zagrebu i Petrinji 2020., prezentirana je nužna potreba za jačanjem Geološke službe…
NASTAVAK ISTRAŽIVANJA PETRINJSKOG PODRUČJA KROZ NOVE PROJEKTE
U skopu projekta Seismic Hazard in CROatia: a COllaborative approach SH-CROCO i Earthquake Geology Studies in Central Croatia: active faults and seismic potential nastavlja se međunarodna suradnja Zavoda za geologiju s kolegama eminentnih francuskih i talijanskih institucija IRSN-a (Institut za zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost), CEREGE-om (Europski centar za istraživanje i obrazovanje u geoznanosti) te INGV-em (Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju)…
10. IAG Međunarodna konferencija geomorfologije 2022
Snimanje jezgara sedimenata na XRF skeneru u sklopu HRZZ projekta QMAD
Snimanje jezgara sedimenata na XRF skeneru u sklopu HRZZ projekta QMAD
Doktorandica Ivona Ivkić Filipović boravila u Britanskoj geološkoj službi (BGS)
Geological Service for Europe
Hrvatski geološki institut u suradnji sa još 48 institucija započeo je 1. rujna 2022. godine s provedbom EU Obzor Europa projekta „Geološke službe za Europu“
„Geološke službe za Europu“ za zdrav planet te klimatski neutralnu i održivu ekonomiju.
…
Međunarodna konferencija MinWat 2020
Treća međunarodna multidisciplinarna konferencija o mineralnim i termalnim vodama Minwat 2020 održana je s dvije godine zakašnjenja u Caserti u Italiji u razdoblju od 26. do 30. lipnja 2022. godine. Znanstvena savjetnica Hrvatskog geološkog instituta dr.sc. Tamara Marković održala je na konferenciji predavanje…
XXIV izdanje malonogometnog turnira „Gjuro Pilar“
Odigran je 24. po redu malonogometni turnir „Gjuro Pilar XXIV“ u kojem sudjeluju ustanove i institucije geo-struke, a kojeg sve ove godine vrlo uspješno organizira Odsjek za sport Hrvatskoga geološkog društva (HGD-a). Turnir se već tradicionalno održava u predbožićnom razdoblju, no zbog odgode uzrokovane pandemijom virusa COVID-19 ovo izdanje „Gjure“ predviđeno za potkraj 2021. godine odigrano je tijekom svibnja/lipnja 2022. godine. …
Hrvatska ženska reprezentacija u raftingu, pod sponzorstvom HGI-a, ostvarila odličan plasman na Svjetskom prvenstvu u raftingu
Hrvatska ženska reprezentacija u raftingu, sastavljena od članica Kanu kluba Končar iz Zagreba, u svom prvom povijesnom nastupu na Svjetskom prvenstvu u raftingu ostvarila je neočekivano odličan plasman: sedmo mjesto od 14 reprezentacija. Iza sebe su ostavile i vrlo jake reprezentacije kao što su Kanada i Velika Britanija…
Uzrok Petrinjskog potresa 2020. godine: rezultati detaljnih analiza potresne serije i površinskih manifestacija
STRUČNJACI HRVATSKOG GEOLOŠKOG INSTITUTA U SURADNJI S MEĐUNARODNIM EU TIMOM SEIZMOTEKTONIČARA OBJAVILI SU OPSEŽAN ZNANSTVENI RAD O UZROKU PETRINJSKOG POTRESA I POVRŠINSKIM MANIFESTACIJAMA NA ŠIREM POTRESOM ZAHVAĆENOM PODRUČJU…
Objavljivanje monografije “GeoERA mineralne sirovine – prošlost i budućnost”
˝Mineralne sirovine su neophodne!˝ Ova izjava primjenjuje se u svakodnevnom životu kao i u zdravstvu, u provedbi energetske tranzicije ili za obranu države. Odgovorna opskrba mineralnim sirovinama iz domaćih izvora ključni je element za pouzdanu i buduću sigurnost mineralnih sirovina u Europi. Provjereni podaci i koherentne informacije o mineralnim sirovinama, rudnicima, ležištima i resursima…
Znanstvenica Petra Bajo na Festivalu znanosti 2022. u Rijeci
Viša znanstvena suradnica Hrvatskog geološkog instituta dr.sc. Petra Bajo održala je predavanje u sklopu Festivala znanosti 2022. godine u Rijeci, koje se održalo u periodu od 2. do 7. svibnja 2022. godine..
Radionica projekta „Upravljanje krškim priobalnim vodonosnicima ugroženima klimatskim promjenama (UKV)“ održana je u Vela Luci
Prva nacionalna radionica za dionike u sklopu projekta UKV „Upravljanje krškim priobalnim vodonosnicima ugroženima klimatskim promjenama“ održana je 5.svibnja 2022. godine u Vela Luci na kojoj je predstavljeno istraživanje uspostavljeno na području istraživanja Blatsko polje na otoku Korčuli. Nakon pozdravnog govora, voditelj projekta prof.dr.dc. Ranko Biondić ukratko je predstavio sam projekt.
Znanstveno-stručni skup 9. međunarodne konferencije „Voda za sve“
Znanstveno-stručni skup 9. međunarodne konferencije „Voda za sve“ održan je 19. i 20. svibnja 2022. godine u Osijeku, s ciljem okupljanja i razmjene znanja znanstvenika i stručnjaka koji se bave problematikom zaštite, korištenja i očuvanja vodnog bogatstva Hrvatske. Središnja tema ovogodišnjega skupa bila je “Podzemne vode – učinimo nevidljivo vidljivim”…
GODIŠNJE IZVJEŠĆE 2021 /ANNUAL REPORT 2021
Godišnje izvješće Hrvatskoga geološkog instituta za 2021. godinu izašlo je iz tiska i dostupno je na poveznici https://www.hgi-cgs.hr/godisnjaci-hgi/ .
Koncept izvješća nastavlja višegodišnju tradiciju, predstavljajući djelatnost u prethodnoj godini kroz tematske cjeline, uz uvodnik ravnatelja…
Znanstvenica Petra Bajo na gostovanju u emisiji Hrvatskog radija 1 „Drag mi je Platon“
Znanstvenica dr. sc. Petra Bajo gostovala je u emisiji Hrvatskog radija 1 „Drag mi je Platon“, 29. travnja 2022. godine. Povod gostovanju bila je dodjela Nagrada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za 2021. godinu, koja je za područje prirodnih znanosti dodijeljena upravo dr. Bajo. U emisiji je govorila o svom znanstvenom radu,…
Svečana dodjela nagrada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za 2021. godinu
Znanstvenica dr. sc. Petra Bajo dobitnica je nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj za 2021. godinu, u području prirodnih znanosti. Nagrada joj je dodijeljena za njen dosadašnji znanstveni rad o klimatskim promjenama u prošlosti na temelju geokemijskih značajki siga…
FOTO-natječaj GEA 2022.
Pozivamo vas na sudjelovanje u foto – natječaju GEA 2022. Tema ovogodišnjeg natječaja je Kamen kao znamen.Od sudionika očekujemo fotografije kamena koji svojim oblikom, obradom ili namjenom sadrži jasnu simboliku, odnosno predstavlja određeni biljeg, trag, znak ili arhetip.
Pravo sudjelovanja na ovoj izložbi otvorenog tipa, osim članova HGD-a, imaju i svi ostali zaljubljenici u fotografiju, geoznanosti, prirodne ljepote. Članovi Organizacijskog odbora nemaju pravo sudjelovanja…
Sudjelovanje doktorandica Hrvatskog geološkog instituta na Simpoziju studenata doktorskih studija PMF-a
Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu organizirao je po šesti put u subotu 23. i nedjelju 24. travnja 2022. godine Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a. Na Simpoziju su sudjelovali doktorandi sa 7 različitih odsjeka i predstavili teme i rezultate svojih istraživanja vezanih uz izradu disertacije u obliku usmenih izlaganja, mikro izlaganja i poster izlaganja…
Nagrada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za 2021. godinu za područje prirodnih znanosti dodijeljena dr. sc. Petri Bajo
Sa ponosom možemo objaviti da će nagrada iz područja prirodnih znanosti biti uručena našoj kolegici, višoj znanstvenoj suradnici Hrvatskoh geološkog insituta, dr.sc. Petri Bajo, što je samo još jedno u nizu priznanja za izniman rad. Nagrada je dodijeljena za znanstvena istraživanja o paleoklimatskim promjenama tijekom prošlosti…
DEEPWATER-CE: Rekordne padaline u studenom 2021. na otoku Visu
Rekordna količina padalina izmjerena je na otoku Visu za mjesec studeni (2021) – 274 mm (crpilište Korita) i 227 mm (meteorološka stanica Komiža). Za usporedbu, prosječna mjesečna količina padalina za studeni izmjerena (tijekom 30-godišnjeg perioda 1981-2010) na meteorološkoj stanici Komiža je 95 mm...
Godišnja nagrada za znanost za 2020. godinu dodijeljena dr. sc. Petri Bajo
Hrvatski sabor donio je Odluku o dodjeli državnih nagrada za znanost za 2020. godinu na 2. sjednici održanoj 16. prosinca 2021. godine. Riječ je o nagradama koje se dodjeljuju za iznimno važna dostignuća u znanstvenoistraživačkoj djelatnosti, za proširenje znanstvenih spoznaja i ostvarenja u primjeni rezultata znanstvenoistraživačkog rada…
Doktorand Igor Karlović održao je 9. prosinca 2021. godine predavanje na 11. izdanju Zagreb PhD Caféa
Doktorand Igor Karlović održao je 9. prosinca 2021. godine predavanje na 11. izdanju Zagreb PhD Caféa u Booksi, organiziranog u okviru „Projekta razvoja karijera mladih istraživača” Hrvatske zaklade za znanost...
Dodijeljene nagrade i priznjanja djelatnicima HGI-a za 2020. godinu
Nekoliko zadnjih godina na blagdan Sv. Barbare objavljujemo i godišnje nagrade najuspješnijim znanstvenicima i zaposlenicima u prethodnoj kalendarskoj godini (2020.) a na temelju analize pristiglih prijedloga od strane Povjerenstva za nagrade i priznanja HGI-a…
Šesto predavanje povodom 70. obljetnice HGD-a
Peto predavanje povodom 70. obljetnice HGD-a
Četvrto predavanje povodom 70. obljetnice HGD-a
Treće predavanje povodom 70. obljetnice HGD-a
Drugo predavanje povodom 70. obljetnice HGD-a
Prvo predavanje povodom 70. obljetnice HGD-a
Povodom 70. obljetnice, Hrvatsko geološko društvo organizira ciklus popularno-znanstvenih predavanja. Prvo predavanje iz ciklusa Meteoriti – svemirski glasnici podzemlja održat će prof. dr. sc. Dražen Balen s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, u četvrtak 28. listopada 2021. godine u 18 h u Etnografskom muzeju u Zagrebu (Trg Antuna, Ivana i Vladimira Mažuranića 14)...
boDEREC-CE uzorkovanje specifičnih mikroonečišćivala na izvoru Jadro
Slijev rijeke Jadro jedno je od osam pilot područja projekta boDEREC-CE, u čijem su fokusu identifikacija, analiza pojavnosti i transporta te tehnološke mogućnosti uklanjanja farmaceutika i proizvoda za osobnu njegu iz vodnih resursa korištenih u vodoopskrbi...
Započeo projekt EMODnet Geologija 5 na kojem sudjeluju djelatnici instituta
Projektu EMODnet Geologija odobren je nastavak finanicranja (2021-2023), te je tijekom listopada održan sastanak svih sudionika nove (5.) faze ovog paneuropskog projekta. Hrvatski geološki institut i njegovi djelatnici članovi su konzorcija od 2013. godine...
Preminuo akademik Branko Sokač
Dana 8. rujna 2021. zauvijek nas je napustio naš dugogodišnji kolega i prijatelj, ugledni hrvatski i svjetski geolog i paleontolog akademik Branko Sokač...
Otvorenje izložbe i poziv na glasanje – GEA 2021
Izložba GEA 2021 se otvara za glasovanje danas, 6. srpnja, te će biti otvorena do 30. studenoga.
Molimo Vas da glasujete SAMO ZA TRI (3), prema Vašem izboru, najbolje fotografije na zadanu temu...
Obnova infrastrukture i nabava instrumenata u Hrvatskom geološkom institutu – Geoznanstveni laboratoriji (GEOLAB)
HRVATSKI GEOLOŠKI INSTITUT potpisao je 29. 04. 2021. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za realizaciju projekta Obnova infrastrukture i nabava instrumenata u Hrvatskom geološkom institutu – Geoznanstveni laboratoriji (GEOLAB) KK.01.1.1.09.0012. Projekt se sufinancira sredstvima Europske unije iz EUROPSKIH STRUKTURNIH I INVESTICIJSKIH FONDOVA, od strane EUROPSKOG FONDA ZA REGIONALNI RAZVOJ u okviru OPERATIVNOG PROGRAMA “KONKURENTNOST I KOHEZIJA” 2014-2020, poziv „PRIPREMA IRI INFRASTRUKTURNIH PROJEKATA“.…
Predavanje o geotermalnoj energiji
U četvrtak, 20.05.2021,. u sklopu projekta „Green Energy Saves The World“ programa Erasmus+ održano je putem platforme Zoom predavanje na temu geotermalne energije i mogućnosti njezina korištenja u Hrvatskoj. Predavanje je održala dr. sc. Staša Borović, dipl. ing. geol. iz Hrvatskoga geološkog instituta…
Doktorandi Hrvatskog geološkog instituta predstavili svoja istraživanja u okviru Dana doktoranada Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta
GEA 2021
Održan 1. sastanak s predstavnicima Grada Kutine
U sklopu projekta RESPONSa koji se provodi u okviru Interreg programa IPA CBC Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora, 8. travnja 2021. održan je prvi sastanak između predstavnika Hrvatskog geološkog instituta i Grada Kutine…
Objavljen jedinstveni registar mineralnih sirovina IJI Europe
U sklopu projekta RESEERVE („Potencijal mineralnih sirovina istočne i jugo-istočne Europe“-„Mineral potential of the ESEE region“) objavljen je jedinstveni registar mineralnih sirovina IJI Europe. RESEERVE je RIS KAVA projekt Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT RM) za kartiranje mineralnih sirovina u 6 država istočne i jugoistočne Europe (ESEE – Eastern and South-Eastern Europe) koje do sad nisu bile uključene u postojeće baze podataka mineralnih sirovina Europe…
Dr. sc. Slobodan Miko drugi put izabran za ravnatelja Hrvatskog geološkog instituta
Upravno vijeće Hrvatskog geološkog instituta (dr. sc. Dragan Krasić, akademik Goran Durn, prof. dr. sc. Vlasta Ćosović, dr. sc. Staša Borović, dr. sc. Ozren Larva) na sjednici 1. travnja 2021. jednoglasno je imenovalo dr. sc. Slobodana Miku za ravnatelja Hrvatskog geološkog instituta na razdoblje od 2021. do 2025. godine.
Znanstvenici iz Hrvatskog geološkog instituta sudjelovali u izradi nove pan-Europske geološke karte migracije obale u sklopu EMODnet projekta
Europske obale igraju ključnu ulogu u europskom gospodarstvu, sigurnosti, okolišu i dobrobiti obalnog područja. Jedna od njegovih ključnih karakteristika, stalno mijenjanje granice kopno-more, prati se na terenu i iz zraka više od jednog stoljeća, a pomoću satelita od 1970-ih. Obale kontinuirano oblikuju vjetar, valovi, plima i oseka i ljudske aktivnosti ovisno o njihovoj geološkoj/litološkoj građi…
Inicijalna radionica projekta HyTheC
Inicijalna radionica projekta HyTheC (D7.3) održana je 12. veljače 2021. mrežnim putem (Microsoft Teams) zbog trenutno važećih epidemioloških mjera koje imaju za cilj spriječiti širenje bolesti COVID-19. Radionici je prisustvovalo 39 sudionika iz Hrvatske te 10 iz susjednih država: Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije (ukupno 49)…
Urušavanje tla u Mečenčanima i okolici
Izvješće s podatcima do kraja siječnja, 2021.
Niz potresa koji su pogodili Banovinu i okolicu od kraja 2020. izazvali su brojne postseizmičke manifestacije u terenu. Među njima najupečatljivije su upravo pojave propadanja zemlje i stvaranje rupa u selima Mečenčani i Borojevići. Zbog načina njihovog postanka, nazivamo ih postseizmičkim urušnim ponikvama (PSUP). …
Suradnja znanstvenika HGI-a s vodećim svjetskim stručnjacima u praćenju i analizi površinskih manifestacija Petrinjskog potresa
U sklopu snimanja koseizmičkih i postseizmičkih površinskih manifestacija kao posljedica Petrinjskog potresa, timovima Hrvatskog geološkog instituta, koji su od samog početka na terenu, pridružili su se i kolege iz međunarodnih institucija: Institut Radioprotection Sûreté Nucléaire (IRSN, France), the University of Chieti (Italy), Geološka služba Slovenije (GeoZS), University of Aix-en-Provence (CEREGE, France)…
Andrija Mohorovičić – 164. rođendan velikog hrvatskog znanstvenika
Mohorovičić, Andrija, hrvatski geofizičar (Volosko, 23. I. 1857 – Zagreb, 18. XII. 1936). Nakon što je u Pragu 1879. diplomirao matematiku i fiziku, radio je kao gimnazijski profesor u Zagrebu (1879–80) i Osijeku (1880–82), a potom kao profesor na Nautičkoj školi u Bakru (1882–91), gdje je predavao matematiku, fiziku i meteorologiju i 1887. pri školi osnovao meteorološku postaju…
Stručnjaci Geološkog instituta o uzrocima potresa: ‘Koban je bio sudar dvaju okomitih rasjeda’
Na terenu u Petrinji su i timovi Hrvatskog geološkog instituta koji rade terenska istraživanja i nakon kojih će se znati više detalja i podataka…
Priopćenje za medije – Izvješće Hrvatskog geološkog instituta o potresima
POTRESE U PETRINJI 28. i 29.12.2020. UZROKOVALA JE AKTIVACIJA DVA MEĐUSOBNO OKOMITA SUSTAVA RASJEDA
Aktivnu tektoniku čitavog prostora Hrvatske pa tako i šireg epicentralnog područja Pokupsko-Petrinja-Sisak uzrokuje kontinuirano kretanje Jadranske litosferne mikroploče (Adrije) prema sjeveru. Zbog toga u gornjim dijelovima Zemljine kore, na kontaktu Dinarida i Panonskog bazena, dolazi do velikih naprezanja…
Potres u Petrinji – preliminarno izvjšće
U ponedjeljak 28. prosinca 2020. godine u 6 sati i 28 minuta potres magnitude 5.0 prema Richteru s epicentrom nedaleko Petrinje snažno je zatresao područje središnje Hrvatske intenzitetom VII stupnja EMS ljestvice, a osjetio se i u susjednim državama. Isto jutro na istom epicentralnom području uslijedila su još dva jača potresa…
Projekt izrade i postavljanja geološkog stupa na području spomenika prirode Kamenolom Fantazija
U kolovozu 2020. godine potpisan je ugovor između Hrvatskog geološkog instituta i Javne ustanove Natura Histrica o projektu izrade i postavljanja geološkog stupa na području spomenika prirode Kamenolom Fantazija. Napušteni kamenolom se nalazi 1,5 km od grada uz cestu Rovinj-Bale, a od 1987. godine je zaštićen kao geološki spomenik prirode…
GeoPark “Biokovo-Imotska jezera”
Tijekom 2018. godine na širem području grada Imotskog i susjednih općina provedena su sustavna geološka, speleološka i biološka istraživanja. Svrha istraživanja je bila prijava cijelog područja zajednici svjetskih geoparkova Global GeoParks UNESCO. UNESCO geoparkovi su cjelovita područja s lokalitetima i krajolicima od međunarodnog geološkog značaja kojim se upravlja sveobuhvatnim konceptom zaštite, obrazovanja i održivog razvoja…
Održan zadnji sastanak projektnog tima PYROSKA za 2020. godinu
Održan je zadnji sastanak u 2020. projektnog tima projekta PYROSKA (Miocenska sin-riftna evolucija Sjevernohrvatskog bazena (Karpatsko-Panonska regija): “multi-proxy” pristup, korelacija i integriranje sedimentnog i vulkanskog zapisa), financiranog od Hrvatske zaklade za znanost…
Dodijeljene godišnje nagrade Hrvatskog geološkog instituta povodom blagdana Sv. Barbare i dana Instituta
Povjerenstvo za dodjelu nagrada i priznanja sukladno Pravilniku o nagradama i priznanjima Hrvatskog geološkog instituta dodijelilo je sljedeće godišnje nagrade za 2019. godinu…
Nova istraživanja u sklopu HRZZ projekta QMAD
U sklopu projekta QMAD „Porijeklo i taloženje sedimenata u vrijeme kasno kvartarnih promjena morske razine: Sustav rijeke Krke i Srednjojadranske kotline“ kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost, doktorandica Natalia Šenolt i poslijedoktorandica Dea Brunović boravile su na Sveučilištu u Innsbrucku…
Održana godišnja projektna radionica HRZZ projekta GOST
Dana 19. studenog 2020. u prostorijama Hrvatskog geološkog instituta održana je godišnja radionica na kraju prve godine projekta „Vulkano-sedimentne sukcesije sjeverozapadne Hrvatske i njihova uloga u razumijevanju geodinamike Paleotetisa tijekom srednjeg Trijasa“ (GOST)…
Održana 1. projektna radionica projekta RESPONSa
„Godina 2020. će po mnogočemu ostati u lošem sjećanju. Početak projekta RESPONSa daje protutežu svim tim nemilim događajima. Ovaj projekt je nastavak uspješnog SafEarth projekta koji je između ostalog, priznat te prikazan na EURegionsWeek2019 kao primjer dobre prakse…
WCOGS Webinar : Responding to societal needs with 3D geology: An international perspective 17th & 19th November 2020.
The Geological Survey of Canada, Illinois State Geological Survey, British Geological Survey, Alberta Geological Survey, Minnesota Geological Survey, and TNO, Geological Survey of the Netherlands have organized a two-part webinar series on how Geological Survey Organizations (GSOs) have been helping society face economic and environmental challenges for over 150 years…
GeoTwinn edukacija iz 3D geološkog modeliranja
U periodu od 12. do 16. listopada 2020. održana je još jedna aktivnost GeoTwinn (Strengthening research in the Croatian Geological Survey: Geoscience-Twinning to develop state-of-the-art subsurface modelling capability and scientific impact) projekta, financiranog od strane Europske Unije kroz program Obzor 2020.
Održana je treća GeoTwinn radionica, 15. listopada 2020.
Sa zadovoljstvom vas obavještavamo kako je treća radionica GeoTwinn (Strengthening research in the Croatian Geological Survey: Geoscience-Twinning to develop state-of-the-art subsurface modelling capability and scientific impact) projekta, financiranog iz programa Obzor 2020, održana 15. listopada 2020, korištenjem MS Teams platforme.
Druga nacionalna radionica projekta DEEPWATER-CE u Visu, 22. listopada 2020.
U organizaciji Hrvatskoga geološkog instituta održana je druga nacionalna radionica i trening za dionike projekta DEEPWATER-CE (Interreg Središnja Europa). Radionica je održana u Hrvatskom domu u Visu. Cilj radionice bio je predstaviti dosadašnja i buduća istraživanja na otoku Visu, prve rezultate interdisciplinarnih istraživanja, te mogućnosti primjene umjetnog prihranjivanja krškog otočnog vodonosnika (eng. MAR – managed aquifer recharge).
Nova mrežna stranica Hrvatskog geološkog instituta
Dobrodošli na novu mrežnu stranicu Hrvatskog geološkog instituta. Ako ste nas prije posjećivali vidjet ćete da stranica ima novi izgled i brojne nove geološke informacije. Geološki podaci predstavljaju temelj za rješavanje mnogih projekata od nacionalnog značaja…
Analiza uzroka povećanja otjecanja i mutnoće vode na sljevovima rijeka Mrežnice i Korane
Projektni zadatak: Analiza uzroka povećanja otjecanja i mutnoće vode na sljevovima rijeka Mrežnice i Korane obavlja Zajednica izvoditelja (konzorcij) koju predstavljaju Hrvatski geološki institut kao vodeći član, Rudarsko-geološko-naftni fakultet i Prirodoslovno matematički fakultet.
Cilj istraživačkih radova je: utvrditi uzroke ekstremnog zamućenja rijeka Korane i Mrežnice u lipnju 2019. godine i promjene vodnih režima u posljednje vrijeme na rijekama Korani, Mrežnici, Dobri i Kupi uzvodno od Karlovca…
Prva nacionalna radionica projekta boDEREC-CE u Solinu, 24.09.2020.
U organizaciji hrvatskih projektnih partnera Hrvatskog geološkog instituta i Vodoopskrbe i odvodnje (VIK) Split, 24. rujna 2020. godine, održana je prva nacionalna radionica projekta boDEREC-CE, koji je sufinanciran iz Programa transnacionalne suradnje Interreg Centralna Europa 2014.-2020. Radionica je provedena uz pridržavanje svih epidemioloških mjera obaveznih uslijed COVID-19 situacije…
Croatian team from SIMONA project participated at the 13th International Scientific/Professional Conference AGRICULTURE IN NATURE AND ENVIRONMENT PROTECTION 7th– 9th, September 2020, Osijek, Croatia
The HGI-CGS SIMONA team participated at the 13th International Scientific/Professional Conference AGRICULTURE IN NATURE AND ENVIRONMENT PROTECTION, that was held in Osijek (Croatia) in period from 7th to 9th of the September 2020. Dr.sc. Ajka Šoša, team leader from Croatian Geological Survey, and team member dr.sc. Lidija Galović, presented SIMONA project…
Miocenska sin-riftna evolucija Sjevernohrvatskog bazena (Karpatsko-Panonska regija): “multi-proxy” pristup, korelacija i integriranje sedimentnog i vulkanskog zapisa
Vulkanogeno-sedimentni kompleksi Sjevernohrvatskog bazena (NCB) sadrže vrijedne informacije o evoluciji Karpatsko-Panonske regije (CPR, Alpsko-Karpatsko-Dinaridski orogenetski sustav) i Središnjeg Paratetisa. Međutim, mnoga su pitanja još uvijek otvorena. Projektni prijedlog PYROSKA okuplja desetoročlanu međunarodnu istraživačku grupu čiji je glavni cilj primjena najsuvremenijeg ”multi-proxy” pristupa u svrhu utočnjavanja miocenske sin-riftne evolucije NCB-a….
1 2 3