NOVOSTI

Projekt MicroDrink: pregled nedavnih aktivnosti

Tijekom proteklih mjeseci, partnerstvo projekta MicroDrink intenzivno je radilo na ključnim aktivnostima projekta i širenju informacija o projektu, čime je obilježen i početak kampanja uzorkovanja koje će se provoditi tijekom 2025. godine.

U listopadu je održan drugi sastanak partnerstva u Budimpešti, na kojem su partneri raspravili buduće planove i organizaciju predstojećih aktivnosti. Sastanak je uključivao posjet Eurofins laboratoriju, gdje su partneri imali priliku vidjeti instrument koji će centralni laboratorij koristiti za analizu uzoraka prikupljenih tijekom kampanja uzorkovanja. Osim toga, održana je i obuka pod nazivom International joint sampling training session, javni događaj na kojem su projektni i pridruženi partneri, kao i istraživači i stručnjaci za vodu, stekli uvid u inovativni pristup uzorkovanju koji se primjenjuje u projektu MicroDrink. Kako bi se dodatno približila metoda uzorkovanja vode za piće za detekciju mikroplastike, projekt MicroDrink je pripremio i kratak edukativni video.

U protekla tri mjeseca, u svakoj partnerskoj zemlji organizirane su nacionalne radionice za dionike s ciljem širenja aktualnih saznanja o mikroplastici. Radionice su obuhvatile pregled nacionalnog i EU zakonodavstva vezanog uz mikroplastiku, a dionici su upoznati i s ciljevima projekta MicroDrink, koji uključuju popunjavanje praznina u istraživanjima, kao i razvoj ujednačenog pristupa istraživanja mikroplastike. Dionicima je također predstavljena MicroDrink Knowledge baza podataka, centralizirana platforma s najnovijim informacijama o opremi za uzorkovanje, opremljenim laboratorijima, analitičkim metodama te projektima povezanim s istraživanjem mikroplastike.

U prosincu su organizirani webinari usmjereni na širenje znanja o mikroplastici. Prvi webinar, održan 4. prosinca, bavio se metodama uzorkovanja i analize te je okupljeno gotovo 120 sudionika, što je rezultiralo zanimljivom i korisnom raspravom. Na drugom webinaru, održanom 16. prosinca, prikazana je trenutna situacija pojave mikroplastike u dunavskoj regiji te su raspravljane legislative i regulacije povezane uz problematiku mikroplastike. Snimka webinara dostupna je na službenom YouTube kanalu projekta MicroDrink.

Za dodatne informacije o projektu MicroDrink posjetite našu službenu web stranicu!

Drugi sastanak partnerstva u Budimpešti, održan od 8. do 10. listopada

Obilazak centralnog laboratorija Eurofinsa

Oprema za uzorkovanje prikazana na obuci International joint sampling training session

Nacionalna radionica za dionike održana u Zadru 24. listopada

 

Micro(knowledge) transfer webinari održani tijekom prosinca 2024. godine

hr
Skip to content