NOVOSTI
Četvrto predavanje povodom 70. obljetnice HGD-a
70 godina HGD-a
Izmjene toplijih i hladnijih razdoblja tijekom pleistocena pogodovale su razvoju različitih vegetacijskih pokrova i staništa na kojima su živjele raznorodne biljke i životinje. Najveći kopneni sisavci su tada, kao i danas, bili rilaši ili surlaši, odnosno proboscidi. U tu skupinu životinja ubrajamo mamute i slonove, kao i njihove pretke. Na području Hrvatske fosilni ostatci ovih divova nađeni su na više od 120 lokaliteta. Kroz predavanje ćemo upoznati neke osobitosti ovih životinja koje su živjele i na našim područjima tijekom zadnjih 2,5 milijuna godina.
dr.sc. Jadranka Mauch Lenardić, Zavod za paleontologiju i geologiju kvartara – Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, jml@hazu.hr
dr.sc. Jadranka Mauch Lenardić
Jadranka Mauch Lenardić paleontologinja je na Zavodu za paleontologiju i geologiju kvartara Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Jedina je u Hrvatskoj koja se već tri i pol desetljeća kontinuirano bavi rilašima ili proboscidima – mamutima i slonovima. Osim proboscida njezina glavna znanstvena istraživanja fokusirana su i na male sisavce, točnije voluharice, s različitih hrvatskih kvartarnih lokaliteta. Na temelju istraživanja, a to su najčešće morfometrijske analize dentalnih ostataka različitih vrsta, rekonstruira paleoekološke, paleoklimatološke, paleobiogeografske, mikroevolucijske i druge odnose između pojedinih taksona, staništa i klime tijekom najmlađih odsječaka geološke prošlosti naših i susjednih krajeva. Objavila je 70-ak znanstvenih, znanstveno-popularnih i stručnih radova u domaćim i stranim časopisima, a rezultate je prezentirala na više od 35 znanstvenih skupova.
NAPOMENA: Za prisustvovanje predavanju potrebno je predočiti Covid potvrdu i koristiti maske!