NOVOSTI

Kick-off sastanak projekta AIMS

Iako je projekt službeno započeo 1. lipnja ove godine, 26. i 27. rujna održan je početni sastanak projekta AIMS u Anconi, Italija, kada su se po prvi put uživo sastali predstavnici projektnih partnera iz Italije, Slovenije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Grčke.

Tijekom prvog dana sastanka, projektni partneri su se fokusirali na plan rada projekta i metodologiju koja će se koristiti u provedbi projektnih aktivnosti. Također, uz set tematskih prezentacija, partneri su raspravljali o aktivnostima upravljanja i izvještavanja koje će biti potrebne za uspješnu provedbu projekta te su se dogovorili o komunikacijskim aktivnostima.

Drugog dana sastanka, sudionici su sudjelovali u studijskom posjetu velikom klizištu u Anconi – lokacija Posatora na sjevernom ulazu u grad Anconu. Na tom je klizištu uslijed njegove aktivacije 1982. evakuirano 3661 osoba, 865 rezidencija je uništeno, oštećene su željeznička pruga i regionalna cesta te su prekinute opskrbe plinom i vodom. Danas se na ovom području provodi kontinuirani monitoring klizišta s brojnim instrumentima koji su grupirani u nekoliko razina, a podaci se sa senzora u stvarnom vremenu dostavljaju u kontrolni centar koji je smješten u uredima općine Ancona.

Projekt „AIMS – Razvoj i testiranje zajedničkog, AI-baziranog prediktivnog modela za koordinirano korištenje velikih podataka i zajednički sustav praćenja rizika od klizišta u Jadransko-jonskoj regiji“ provodi se kroz Interreg ADRION program i bavi se praćenjem i prevencijom klizišta s glavnim ciljem razvoja prilagođene metodologije za predviđanje i rano upozoravanje koja se može koristiti u različitim područjima ADRION-a. Prijedlog polazi od izazova koje postavlja visoka hidrološka ranjivost Jadransko-jonske regije kako bi se razvili novi prediktivni modeli bazirani na umjetnoj inteligenciji, s ciljem pružanja korisnih alata za ublažavanje rizika.

Vodeći partner projekta AIMS i domaćin početnog sastanka je Politehničko sveučilište Marche (ITA), a u projektu sudjeluje još sedam partnera: Geološki zavod Slovenije (SLO), Geološki zavod Albanije (ALB), Centar za resurse i okoliš Bosne i Hercegovine (BIH), Hrvatski geološki institut (HRV), Sveučilište u Patrasu (GRC), Romagna Tech (ITA) i Regionalna agencija za razvoj Istočne Srbije (SRB).

Sudionici kick-off sastanka, Politehničko sveučilište Marche (ITA).

Posjet klizištu u Anconi

hr
Skip to content