NOVOSTI
Geochemical Insights and Mineral Resource Potential of Rare Earth Elements (REE) in the Croatian Karts Bauxites

Objavljen je rad pod naslovom „ Geochemical Insights and Mineral Resource Potential of Rare Earth Elements (REE) in the Croatian Karst Bauxites “, grupe autora Hrvatskog geološkog instituta Erli Kovačević Galović, Nikolina Ilijanić, Nikola Gizdavec, Slobodan Miko i Zoran Peh. Rad je objavljen u Special Issue Trace Elements in Bauxite Deposits: Critical Georesource and Significant Indicators of Paleoenvironmental Conditions časopisa otvorenog pristupa Minerals i može se vidjeti na poveznici (https://www.mdpi.com/2075-163X/15/2/192).
Rad se nadovezuje na ranije istraživanje objvljeno pod naslovom Geochemical records in subaerial exposure environments in Croatia using discriminant function analysis of bauxite data (https://www.hgi-cgs.hr/geochemical-records-in-subaerial-exposure-environments-in-croatia-using-discriminant-function-analysis-of-bauxite-data/).
Ovaj rad istražuje hrvatske boksitne naslage unutar Jadransko-dinarske karbonatne platforme, s posebnim naglaskom na raspodjelu i obogaćenje elemenata rijetkih zemalja (REE) u osam boksitnih horizonata od trijasa do neogena. Korištenjem statističkih analiza geokemijskih podataka istražuju se čimbenici koji utječu na distribuciju i frakcionaciju REE. Rezultati ukazuju da sastav i obogaćenje REE ovise o izvornom materijalu, kao i o promjenama paleogeografskih i paleotektonskih uvjeta tijekom formiranja naslaga. Posebno je izraženo obogaćenje REE u kasnom paleogenu, s najvidljivijim povećanjem ukupnih REE (ΣREE) u boksitnim horizontima srednjeg i gornjeg eocena.
DFA analiza je provedena na trima skupinama paleogenskih boksita pri čemu su boksiti umjesto u tri (paleocenski, srednje eocenski i gornjo eocenski) podijeljeni u četiri zasebne skupine (paleocenski su razdvojeni u jadransku i dinarsku podskupinu). Utvrđeno je da boksiti felzičnog podrijetla (paleocenski s područja Jadrana) sadrže niže koncentracije REE, dok su ostali, podrijetlom iz mafičnih i ultramačnih stijena obogaćeni REE, posebno teškim REE (HREE), kao i popratnim elementima u tragovima (Cr₂O₃, Ni, V) i glavnim oksidima (P₂O₅, CaO, MnO). Ovi rezultati upućuju na moguću prisutnost fosfatnih minerala tipičnih za boksite bogate REE.
Hrvatske boksitne naslage, uglavnom srednje i male veličine, povijesno su se eksploatirale površinski i podzemno, pri čemu je eksploatacija gotovo prestala do 1990. Iako su isplativija ležišta pogodnija za podzemnu eksploataciju, moderne tehnologije otvaraju mogućnosti za obnovu eksploatacije, što naglašava potrebu za daljnjim geološkim istraživanjima.
Rezultati istraživanja pokazuju da su hrvatski boksiti, obogaćeni REE i elementima u tragovima, ne samo vrijedni geološki pokazatelji prošlih klimatskih i tektonskih promjena, već i potencijalni izvori kritičnih mineralnih sirovina. Studija naglašava mogućnost njihove ekonomske eksploatacije u kontekstu suvremenih tehnoloških potreba.