Zavod za hidrogeologiju i inženjersku geologiju
GeoThermalMapping – Istraživanje i promocija korištenja plitkog geotermalnog potencijala Republike Hrvatske
Voditelj projekta: dr.sc. Josip Terzić, dipl. ing. geol

Glavni su elementi projekta bili istraživanje toplinskih svojstava podzemlja do 100 m (gdje se najčešće smještaju bušotinski izmjenjivači topline za dizalice topline) te promocija grijanja i hlađenja tom tehnologijom na institucijama gdje su instalacije postavljene, kao i na brojnim radionicama i skupovima.
Istraživanje toplinskih svojstava provedeno je trima usporednim metodama: direktnim mjerenjem na uzorcima jezgre, klasičnim testom toplinskog odziva te naprednom metodom distribuiranog testa toplinskog odziva. Prikupljeni podatci o toplinskim svojstvima plitkog podzemlja mogu se koristiti u planiranju instalacija dizalica topline. Na izvedenim pilot sustavima provodit će se daljnja znanstvena istraživanja praćenjem sezonske učinkovitosti tijekom njihovog radnog vijeka. Važno je napomenuti da se radi o korištenju obnovljivog izvora energije koje je moguće u gotovo svim geološkim okolišima.
Osim odličnih postignuća za vrijeme trajanja projekta, nakon njegove provedbe rezultati su kapitalizirani u vidu većeg broja znanstvenih i stručnih radova. Također, uspostavljena je suradnja sa Sveučilištem u Akiti (prof. dr. Hikarija Fujii i njegov tim) te s ETH Zürich (prof. emerit. Ladislaus Rybach). Organizirane su i tri radionice razmjene znanja i iskustava japanskog, švicarskog i hrvatskog tima (jedna u Koriyama/Fukushimi, te dvije u Zagrebu).
Više o projektu, aktivnostima i vezanim događanjima možete doznati na:
http://geothermalmapping.fsb.hr/?page_id=8

Lokacije istražnih bušotina u panonskom (crveno) i dinaridskom (plavo) dijelu Hrvatske

Različiti sedimenti i stijene u plitkom podzemlju značajno utječu na izbor tehnologije bušenja i vrste dizalice topline, kao i na učinkovitost sustava tijekom radnog vijeka (gore-panonski dio; dolje-dinaridski dio)

Determinacija jezgre bušotine B-1 u Osijeku